2019 Spirit of Wood show Gallery of Winners

Photos Courtesy of Gail Hansche Godin

Click Photos to
Click Photos to

See Full View

press to zoom
Paul Bartlett
Paul Bartlett

2nd place Decoy, Hunting-Floating

press to zoom
Paul Bartlett
Paul Bartlett

1st place in Hunting-Floating Decoy

press to zoom
Dan Hanson
Dan Hanson

1st place in Miniature Seabirds

press to zoom
Paul Bartlett
Paul Bartlett

1st place in Full Sized Raptors

press to zoom
Roger Carlson
Roger Carlson

1st place in Miniature Raptors

press to zoom
Laura Bell
Laura Bell

1st place in Ornamental Furniture

press to zoom
Mark Clemenzi
Mark Clemenzi

Honorable Mention in Realistic Painted Animals

press to zoom
Richard LeBlanc
Richard LeBlanc

3rd place in Realistic Painted Animals

press to zoom
Jodi Brown
Jodi Brown

2nd place in Realistic Painted Animals

press to zoom
Richard LeBlanc
Richard LeBlanc

1st place in Realistic Painted Animals

press to zoom
Richard LeBlanc
Richard LeBlanc

1st place in Relief Landscapes

press to zoom
Randy Russo
Randy Russo

1st place in Chip Carving Flat Surfaces

press to zoom
Dan Hanson
Dan Hanson

1st place in Full Sized Songbirds

press to zoom
Jack Kroli
Jack Kroli

1st place in Animal Caricature

press to zoom
Paul Bartlett
Paul Bartlett

1st place in Realistic Painted Fish & BEST OF LEVEL!

press to zoom
Click Photos to
Click Photos to

See Full View

press to zoom
Vincent Torardi
Vincent Torardi

1st place in Aquatic Creatures

press to zoom
Ann Marie Miller
Ann Marie Miller

1st place in Animal Caricature

press to zoom
Ann Marie Miller
Ann Marie Miller

1st place in Realistic Painted Animals

press to zoom
Louis Bik
Louis Bik

1st place in Intarsia Scroll Saw

press to zoom
Bruce Baresel
Bruce Baresel

1st place in Human Caricature

press to zoom
Gail Hansche Godin
Gail Hansche Godin

1st place in Full Size Shorebird

press to zoom
Andrew Fay
Andrew Fay

1st place in Relief Animals

press to zoom
Gail Hansche Godin
Gail Hansche Godin

1st place in Full Sized Raptors

press to zoom
Andrew Fay
Andrew Fay

1st place in Relief Landscapes

press to zoom
Alan Gabris
Alan Gabris

1st place in Full Sized Songbirds

press to zoom
Gay Gawron
Gay Gawron

1st place in Mythical Wood Spirits & Greenmen

press to zoom
Ann Marie Miller
Ann Marie Miller

1st place in Realistic Painted Fish

press to zoom
Bruce Baresel
Bruce Baresel

1st place in Mythical Figure

press to zoom
Ann Marie Miller
Ann Marie Miller

1st place in Misc Bench & PEOPLE'S CHOICE!

press to zoom
Alan Gabris
Alan Gabris

BEST OF LEVEL & PRESIDENTS CHOICE!

press to zoom
Click Photos to
Click Photos to

See Full View

press to zoom
Thelma Tibbetts
Thelma Tibbetts

1st place Human Figure

press to zoom
Matthew Burke
Matthew Burke

1st place in Full Sized Songbirds

press to zoom
Jonathan Leach
Jonathan Leach

1st place in Realistic Aquatic Creatures

press to zoom
John Ruggerio
John Ruggerio

1st place Nautical Bench & BEST OF LEVEL!

press to zoom
Jonathan Leach
Jonathan Leach

1st place in Relief Animals

press to zoom
Joe Marshall
Joe Marshall

1st place in Christmas Holiday Themed

press to zoom
Janice Doppler
Janice Doppler

1st place in Miniature Raptors

press to zoom